۰۳۵۳۲۳۷۲۰۶۱ ۰۳۵۳۲۳۷۲۴۴۰ info@orchintileco.com
Nano Pishtaz Pars Manufacturer Antibacterial Tiles Ceramics

کاشی و سرامیک آنتی باکتریال در ایران ساخته شد

پژوهشگران کشور با استفاده از فناوری نانو کاشی و سرامیک آنتی باکتریالی تولید کردند که با حذف اشعه ماورای بنفش به طور دایمی و حتی در تاریکی مطلق دارای خاصیت میکروب کشی است که این امر موجب افزایش سطح بهداشتی مراکز درمانی خواهد شد.
مهران سید معصومی مجری طرح و مدیرعامل شرکت نانو پیشتاز پارس با اشاره به تولید کاشی و سرامیک های آنتی باکتریال در این شرکت، گفت: این محصولات دارای پایداری شیمیایی بوده و به همین دلیل به طور گسترده ای در محیط های مختلف مانند منازل، بیمارستان ها و مراکز درمانی قابل استفاده هستند.
وی با بیان این که کاشی و سرامیک ها به خودی خود دارای خاصیت آنتی باکتریال نیستند، ادامه داد: از این رو میکرو ارگانیسم ها به راحتی و به خصوص در محیط های مرطوب بر روی سطح آنها تکثیر می شوند. حضور و تکثیر میکرو ارگانیسم ها روی سطح کاشی سلامت انسان را به خطر می اندازد.
معصومی اضافه کرد: در این راستا با استفاده از ذرات نانو کامپوزیتی سازگار با محیط زیست کاشی و سرامیک های آنتی باکتریالی تولید کردیم که دارای خاصیت میکروب کشی قوی هستند و می توانند جایگزین مواد ضد عفونی کننده شوند.
وی با تاکید بر این که ذرات نانو کامپوزیت استفاده شده در این کاشی تا ۶۵۰ نوع باکتری را از بین می برد، خاطر نشان کرد: ذرات نانو کامپوزیت و یون های فلزی در لعاب کاشی نشانده شده است و زمانی که باکتری ها و میکرو ارگانیسم ها بر روی سطح کاشی قرار می گیرند، عملکرد آنها از لحاظ رشد و بازتولید، غیر فعال می شود.

مجری طرح با بیان این که این نانو ذرات با لعاب کاشی به عنوان افزودنی مخلوط می شد، اظهار کرد: فلز کپسوله شده توسط مواد مختلف، دارای پایداری شیمیایی مناسب بوده و یون فلزی را در طولانی مدت آزاد می کند که باعث می شود کاشی از خود خاصیت آنتی باکتریال دائمی به میزان ۹۹.۹۹ درصد نشان دهد.

به گفته وی، خاصیت آنتی باکتریال این کاشی و سرامیک دائمی است و حتی در تاریکی مطلق و بدون نیاز به تابش اشعه ماورای بنفش به صورت خودکار و مستمر خاصیت میکروب کشی خود را حفظ می کند. معصومی در این باره توضیح داد: کاشی و سرامیک های آنتی باکتریالی که در کشورهای اروپایی تولید می شود، باید اشعه ماورای بنفش به آن تابانده شود تا خاصیت میکروب کشی آن فعال شود؛ ولی در این پروژه تحقیقاتی با حذف اشعه UV، این محصول می تواند در تاریکی مطلق نیز عمل می کند.

این محقق از تولید انبوه این محصول و کاربردی شدن آن خبر داد و یادآور شد: استفاده از این محصول در مراکز درمانی و بیمارستان علاوه بر افزایش سطح ایمنی، موجب کاهش هزینه های بیمارستانی و درمانی خواهد شد.

وی اضافه کرد: علاوه بر آن نصب این محصول در استخرها، استفاده از مواد شیمیایی و ضد عفونی کننده را به حداقل می رساند؛ چراکه آب در طولانی مدت به صورت تصفیه شده و استریل باقی می ماند. این محقق، توقف رشد باکتری ها و قارچ ها، مقاوم به سایش و خوردگی، مقاوم در برابر باکتری های گرم مثبت و گرم منفی، مقاوم به مواد شوینده، عدم تغییر در میکرو ارگانیسم ها و کم بودن حساسیت و اثرات جانبی را از دیگر مزایای کاشی های آنتی باکتریال تولید شده ذکر کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *